Stan faktyczny.

Rowerzysta R jechał po ścieżce rowerowej, biegnącej na drodze głównej DG wzdłuż ulicy U w miejscowości M. Po ulicy U równolegle z rowerzystą poruszał się kierowca K, prowadzący pojazd mechaniczny PM. W pewnej chwili kierowca K rozpoczął manewr skrętu w lewo w drogę poprzeczną DP, którą przecinał rowerzysta R, poruszający się cały czas na ścieżce rowerowej, która również przebiegała przez drogę poprzeczną DP (stosowne oznaczenia, wskazujące na ścieżkę rowerową).

Kto z nich ma pierwszeństwo, jeżeli: (a) rowerzysta R znajduje się już na przejeździe przez drogę poprzeczną DP, jadąc po wyznaczonej tam ścieżce rowerowej, (b) rowerzysta R dojeżdża do przejazdu przez drogę poprzeczną DP, jadąc po wyznaczonej ścieżce rowerowej?

Rozwiązanie:

(Ad. a). Odpowiedź na tak postawione pytanie znajduje się w art.27ust.1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z cytowanym przepisem, „kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe„. Zatem pierwszeństwo ma rowerzysta R.

(Ad. b). Odpowiedź na tak postawione pytanie znajduje się w art.27ust.1a ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym przepisem, „kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić„. Zatem pierwszeństwo ponownie ma rowerzysta R. Dlaczego? Bo porusza się prosto po ścieżce rowerowej, która biegnie po drodze głównej DG, przecinając m. in. drogę poprzeczną DP, w którą zamierza skręcić kierowca K. Co istotne, przepis ten jednoznacznie wskazuje, iż rowerzysta R ma pierwszeństwo przed kierowcą K nawet wówczas, gdy jeszcze nie znajduje się na przejeździe przez drogę poprzeczną DP, lecz przed nim, tzn. zbliża się do owego przejazdu.